Franczyza sposobem na biznes

Jednym z pomysłów na biznes może być franczyza, która ma wiele ułatwień dla początkujących przedsiębiorców. Jest to pomysł przede wszystkim zyskowny, ponieważ sprawdzony na rynku przez innych biznesmenów. Ponadto spora grupa firm franczyzowych działa nawet od stu lat, dlatego stanowią rynkową renomę. Jest to okazja do znalezienia swojego miejsca na rynku, szczególnie wtedy, kiedy nie ma się własnego pomysłu na biznes lub pieniędzy na jego długie promowanie.

Zakładając biznes franczyzy, od razu można mieć profity, klientów i działać z pełnym zaangażowaniem. Firma główna jest ogromnie pomocna, ponieważ do jej zadań należy wyposażenie lokalu, promocja na rynku, czy dotarcie do odpowiednich klientów. To, co jest potrzebne do założenia biznesu to jedynie lokal i gotówka oraz umiejętności biznesowe. Osoba chętna do franczyzy wysyłana jest na profesjonalne szkolenia przygotowujące do działania w biznesie franczyzowym, tak aby sobie poradziła na co dzień. Spośród szerokiej gamy ofert franczyzowych można wybrać działalność handlową lub usługową. W tej dziedzinie dosyć sporym zainteresowaniem cieszą się branże spożywcze, gastronomiczne, fryzjerstwo, motoryzacja, sklepy, a także firmy znajdujące się w centrach handlowych. Wiele z tych firm franczyzowych znana jest na rynku międzynarodowym.

Baza sieci franczyzowych – zobacz, w jakich sieciach możesz uczestniczyć

Pomoc, jaką firma franczyzowa otrzymuje jest nieoceniona. Sprawy księgowe, prawne, informatyczne czy techniczne to główne aspekty, w których można liczyć na wsparcie. Pomysły, jakie posiada właściciel firmy są brane pod uwagę podczas zebrania zarządu i dlatego też franczyza tak szybko się zmienia.

Jakie są koszty prowadzenia franczyzy?

Prowadzenie franczyzy to nie tylko zyski, ale również koszty, szczególnie na początku prowadzenia biznesu. Tak samo jak w tradycyjnej działalności, kosztem jest zakup towarów, narzędzi, sprzętu, czy opłacenie zobowiązań podatkowych oraz zapłata za wynagrodzenia pracowników. Oprócz tego należy opłacać najem lokalu lub też wykupić go na własność i w tym wypadku również potrzebne są pieniądze. Opłacalność biznesu franczyzowego jest wysoka, dlatego warto starać się o kredyt lub dotację na rozpoczęcie biznesu.

Koszty bardzo szybko się zwracają, ponieważ po miesiącu widać już drobne zyski. Trzeba też pamiętać o tym, iż firma córka musi dzielić się zyskami z firmą matką, ale dostaje w zamian ogromne wsparcie finansowe, jeśli tylko tego potrzebuje po dłuższym okresie działalności. Im większy biznes franczyzowy lub bardziej znany, tym większą gotówkę trzeba w niego włożyć.

Kapitał początkowy oscyluje zazwyczaj w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są też branże, do których trzeba mieć kapitał nawet w wysokości miliona złotych. Najczęściej to franczyza usługowo handlowa, renomowana i znana praktycznie wszędzie. Im lepsza jest jej lokalizacja, tym i koszty rosną, ponieważ dostępność dla klienta jest większa. Osoby bardziej doświadczone mogą prowadzić nawet kilka biznesów franczyzowych naraz. To także może powodować koszty, tym bardziej że wszelkie zobowiązania opłacane są oddzielnie.

One Comment - Write a Comment

  1. Franczyza jest świetnym pomysłem na biznes, a jak się dobrze poszuka, to koszty nie są wcale duże

    Reply

Post Comment