Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?

Właściwie dobrane oświetlenie w miejscu pracy jest niezwykle istotne – pomaga nam się skoncentrować i nie przemęczać oczu. Jak o to zadbać? Jaki rodzaj oświetlenia będzie najlepszy? Na co musimy zwrócić uwagę?

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest oświetlenie w miejscu, w którym pracujemy. Dobrze oświetlone biurko nie tylko wpływa na zdrowie naszych oczu, ale również poprawia koncentracje oraz sprawia, że jesteśmy mniej zmęczeni. Stanowisko pracy to miejsce, w którym spędzamy bardzo wiele czasu, dlatego też musimy zadbać o właściwe warunki. Oświetlenie w tym przypadku odgrywa szczególną rolę. Bez względu na to czy pracujemy w domu czy w biurze rozplanujmy odpowiednie rozmieszczenie światła.

Należy także pamiętać, że oprócz właściwego rozmieszczenia lamp, liczy się również jakość, natężenie oraz barwa danego oświetlenia. Istotne jest również to, jaki rodzaj pracy wykonujemy – czy większość czasu spędzamy przed monitorem komputera czy pracujemy w inny sposób. Urządzając gabinet lub wytyczone miejsce pracy zadbajmy o każdy szczegół, który będzie miał wpływ na efektywność naszej pracy.

Sprawdź stronę https://www.e-klosz.pl/plafony-sufitowe/ – interesujący design, duży wybór

O czym warto pamiętać?

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście ustawienie biurka jak najbliżej okna, tak by dostarczane było jak najwięcej światła naturalnego. Jest ono dla nas najzdrowsze i najlepiej wpływa na naszą koncentracje. Często jednak brakuje nam takiej możliwości – czy to ze względu na pogodę czy warunki miejsca pracy. Dlatego bardzo ważne, by oświetlenie, które umieszczamy w pomieszczeniu było jak najbardziej zbliżone do naturalnej barwy.

Ważne jest umieszczenie światła ogólnego, które rozświetli całe pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, by światło nie było zbyt rozproszone oraz ciepłe. Taki rodzaj oświetlenia sprzyja wypoczynkowi oraz relaksowi. W miejscu pracy lepiej sprawdzi się chłodniejsza barwa żarówki, która lepiej wpłynie na naszą koncentracje. Wybierajmy światło jak najbardziej zbliżone do naturalnych tonów.

Oprócz oświetlenia ogólnego nie możemy zapominać o świetle miejscowym, które właściwie oświetli biurko oraz klawiaturę. Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście lampy biurowe lub stojące, które będą oświetlały w prawidłowy sposób dany fragment miejsca pracy. Warto wybierać klosze o nieprzezroczystej budowie. Strumień światła powinien być rozproszony, tak by nie raził nas w oczy.

Funkcja dekoracyjna

Istotne może okazać się również oświetlenie dekoracyjne w miejscu pracy. Po pierwsze poprawi ono wygląd całego wnętrza i nada mu odpowiedni klimat, bardziej przytulny, po drugie – będzie stanowiło dodatkowe źródło oświetlenia, które może pozytywnie wpłynąć na nasze efekty pracy.

Taki rodzaj oświetlenia możemy zastosować podświetlając ramy obrazów, regały, półki czy wnęki w ścianach. Należy jednak pamiętać, by światło nie tworzyło zbyt mocnego kontrastu, ponieważ może to negatywnie wpływać na nasz wzrok i powodować zmęczenie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie delikatnego światła na ścianie znajdującej się za ekranem monitora.

Share This Post

Post Comment