Nowatorskie technologiczne nowinki – czy w gruncie rzeczy ich potrzebujemy?

Wszechobecne reklamy atakują każdego dnia nowościami. Każdego dnia jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o oryginalnych produktach – pożytecznych czy też nie – innowacyjnych nurtach w modzie, przeróżnych „must have tego lata czy zimy”, nowych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać i kupować, co tylko chcemy, bezustannie nowsze i lepsze, jakkolwiek czy aby na pewno wymagane? Postęp technologiczny i cywilizacyjny dostarczył gigantyczne zmiany.

Rzecz jasna dużo z nich to zmiany na lepsze, bez postępu oraz wynalazków nie można by było chociażby leczyć pewnych schorzeń bądź kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi realizowanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jednakowoż większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy całkiem zbyteczne, bowiem jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak niezmiernie od tego, jaki zszedł z linii wytwórczej dziś.

Czemu więc producenci mówią coś innego? To proste – by więcej sprzedać i więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, by zaspokoić potrzeby ludzi, dzisiaj za pomocą reklamy wzbudza się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, aby zagwarantować sobie rynek zbytu na bez ustanku nowatorskie artykuły, których bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że poprawniejsze jest wrogiem trafnego, co oznacza, że jeśli coś jest porządne, to nie należy próbować tego poprawiać, ponieważ można to tylko zepsuć. Ale czy na pewno? Jeżeli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa żywota. A jednakże przedstawiciele nauki i eksperci z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to nowych wynalazków. Czy są one niepotrzebne? Naturalnie, że są wymagane. To naturalnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz prostsze i przyjemniejsze. Przecież gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy współczesnej kinematografii – dziś nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w mieszkaniu.

Share This Post

Post Comment