Ogrzewanie – zaawansowane, nowoczesne oraz ekologiczne

Projektując swój wyśniony dom, od razu należałoby zastanowić się, jaki zastosujemy w nim układ ogrzewania. Zależnie od wyboru bo systemu ogrzewania od razu na etapie konstruowania będzie nieodzowne zastosowanie wiarygodnych rozwiązań technicznych, uwzględniających kwestie ogrzewania. Dzisiaj jest dużo rodzajów systemów grzewczych, zaczynając od tradycyjnych, czyli wstawienia pieca grzewczego na węgiel bądź drewno, przez ogrzewanie gazowe, elektryczne lub na olej opałowy.
Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, dlatego należy wybrać system perfekcyjny dla konkretnego przypadku.
Czasami uwarunkowania dyktują pewne rozwiązania, na przykład ma prawo zaistnieć taka sytuacja, kiedy konstruowany dom będzie znajdował się w terenie otoczonym programem środowiskowym, pozwalającym tylko na zastosowanie takiego systemu ocieplania, które będzie pro-ekologiczne. Z kolei fakt braku w bliskości nieruchomości budowniczej sieci instalacji gazowej spowoduje eliminacje, już na starcie, myśli o ocieplaniu gazowym domu, jakie jest praktyczne, relatywnie niedroga jest infrastruktura niebezużyteczna do tego typu ogrzewania i jest to system dość wartościowy cenowo.
Ekologia i ogrzewanie
Ostatnio coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie domu za pomocą dyspozycji odnawialnych źródeł energii.
Do najbardziej znanych należą: kolektory słoneczne, pompa ciepła i przydomowa elektrownia wiatrowa. Kolektory słoneczne lokowane są czy też na dachu obiektu, albo też obok niego, na specjalnych podstawach. Mimo to to źródło ogrzewania może służyć jedynie jako uzupełniające źródło ciepła, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy tak właściwie jest najogromniejsze nasłonecznienie. Zastosowanie pompy ciepła to przyciągające rozwiązanie, jednakże relatywnie kosztowne. Jest to opłacalna forma ocieplania domu, jeśli jest on relatywnie obszerny – nie opłaci się tego rodzaju inwestycja przy domu na przykład 100 metrowej przestrzeni. Zastosowanie przydomowej elektrowni wiatrowej to ciekawe rozwiązanie, taka inwestycja może przez kilkadziesiąt lat zagwarantować nam źródło ciepłej wody, służącej zarówno do ogrzewania budynku, jak także oraz do celów bieżących wymogów.

Share This Post

Post Comment